مقالات خودرو

5 دلیل سوختن لامپ چراغ خودرو! چرا لامپ های چراغ زود می‌سوزند؟

دلیل اصلی سوختن چراغ خودرو

در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دلایل اصلی سوختن مکرر چراغ های خودرو شما بپردازیم، در صورتی که لامپ های شما زود میسوزند، به خواندن این 5 دلیل اصلی سوختن لامپ چراغ های خودرو ادامه دهید!

  • لرزش های ناشی از جاده سنگلاخ یا لاستیک های فرسوده می تواند باعث شکستن رشته تنگستن چراغ جلو شود. همچنین زمانی که لامپ ها به طور ایمن نصب نشده باشد، 
  • لمس مکرر چراغ های جلو باعث ایجاد نقاط داغ روی لامپ می شود. تماس فیزیکی باعث گرمای ناهموار می شود، بنابراین هنگام دست زدن به لامپ ها از دستکش استفاده کنید.
  • روشن ماندن چراغ‌های جلو برای مدت طولانی منجر به دماهای شدید درون لامپ می‌شود و باعث شکستن رشته می‌شود.
  • ترک در محفظه می تواند باعث نشت آب به چراغ جلو شود و منجر به اتصال کوتاه شود.
  • روشن کردن چراغ‌های جلو قبل از استارت زدن خودرو، آن را به چرخه روشن و خاموش سریع می‌فرستد و به چراغ‌های جلو آسیب می‌رساند.

هیچ‌کس دوست ندارد لامپ‌های چراغ‌های خودروی خود را به طور مکرر عوض کند، اما رانندگی با چراغ‌های جلو سوخته می‌تواند بسیار خطرناک باشد. رانندگی در شب یا در آب و هوای بارانی، با یک یا بدون چراغ جلو خطرناک است زیرا دید را کاهش می دهد. اگر متوجه شدید که چراغ‌های جلوی خودروتان به طور مکرر می‌سوزد، اغلب شرایط زیربنایی زیادی وجود دارد.

5 دلیل که چرا چراغ های جلوی خودرو به طور مکرر می سوزند!

در این بخش، به بررسی 5 دلیل سوختن مکرر لامپ های چراغ خودرو میپردازیم:

1. ارتعاشات

لامپ های هالوژن و چراغ های جلو مهر و موم شده حاوی رشته های تنگستن نازکی هستند که هنگام گرم شدن، از خود نور ساطع می کنند. حتی در شرایط بهینه، رشته ها می توانند بشکنند و شما را در تاریکی رها کنند. طول عمر فیلامنت را می توان با ارتعاش ناشی از رانندگی در جاده های ناهموار، چاله ها و دست اندازها کاهش داد. اما این مشکل در مدل های قدیمی بیشتر دیده می شود.

ساختار معیوب چراغ جلو نیز می تواند باعث لرزش شود. اگر لامپ به طور ایمن در مجموعه چراغ جلو نصب نشده باشد، حتی در شرایط عادی رانندگی می تواند بلرزد. سوکت لامپ خم شده یا محفظه ناایمن چراغ جلو می تواند مانع از نصب صحیح لامپ شود.

اگر محفظه چراغ جلو به طور ایمن به خودرو وصل نشده باشد، کل محفظه، از جمله لامپ و رشته، می تواند در حین رانندگی لرزش داشته باشد. محفظه حتی در صورت اتصال محکم به خودرو، مانند زمانی که یک یا هر دو چرخ جلو نامتعادل هستند، می تواند لرزش داشته باشد. اگر متوجه لرزش در فرمان شدید، می تواند دلیل سوختن مکرر چراغ های جلوی اتومبیل شما باشد.

از دست زدن به حباب شیشه ای لامپ خودداری کنید

2. لمس لامپ های چراغ جلو

یکی دیگر از دلایل سوختن مکرر چراغ های جلوی اتومبیل شما این است که مستقیماً آنها را لمس می کنید. اگر شیشه لامپ را با دست لمس کنید، روغن روی پوست به آن می چسبد و ممکن است در حین کار با لامپ باعث ایجاد لکه های داغ روی شیشه شود. این باعث گرم شدن ناهموار سطح لامپ می شود و می تواند شیشه را بشکند.

لامپ های چراغ های جلو با دمای بالا، از جمله لامپ های هالوژن و HID، از یک پوشش شیشه ای کوارتز منحصر به فرد برای تحمل دمای عملیاتی بالا استفاده می کنند. هنگام دست زدن به لامپ، پوشیدن دستکش یا استفاده از پارچه یا دستمال کاغذی بسیار مهم است.

3. دماهای شدید

فیلامنت هدلایت برای تولید نور به گرما نیاز دارد، اما با افزایش دمای رشته، دوام آن کاهش می یابد. اگر به طور مکرر در شب رانندگی می کنید یا باید از چراغ های روشنایی در روز استفاده کنید، ممکن است چراغ های شما مدت بیشتری روشن باشند. این به نوبه خود منجر به دمای بالاتر رشته می شود که می تواند باعث شکسته شدن زودرس آن شود.

رانندگی در محیط های سرد نیز ممکن است طول عمر چراغ جلو را کاهش دهد. رشته ها در دماهای پایین شکننده تر می شوند و بیشتر مستعد شکستن هستند. همراه با ارتعاشات ناشی از جاده های ناهموار و چاله ها، این رشته احتمالا می شکند.

دماهای شدید می تواند بر لامپ یا محفظه چراغ جلو نیز تأثیر بگذارد. گرمای زیاد می تواند باعث تاب برداشتن یا ترک خوردن حباب لامپ یا محفظه شود و رطوبت به چراغ جلو وارد شود و به لامپ آسیب برساند. در دماهای سرد، لامپ یا محفظه ممکن است ضعیف شود و در صورت برخورد مواد زائد، آن را مستعد ترک خوردن یا شکستن می‌کند.

4. نشت آب به داخل خانه

اگر متوجه تراکم بخار داخل چراغ جلو شدید، نشانه نشت آب در داخل محفظه است. تجمع رطوبت در داخل لنز یا محفظه چراغ جلو می تواند نور را کم کند، اما موارد بیش از حد می تواند باعث از کار افتادن چراغ جلو شود.

تراکم بخار چراغ جلو نیز می تواند به لامپ و قطعات الکتریکی آسیب برساند. رطوبت می تواند اتصال کوتاه یا خوردگی ایجاد کند و به اتصالات الکتریکی آسیب برساند و باعث خرابی یا از کار افتادن چراغ جلو شود. اگر آب سرد به یک لامپ داغ برخورد کند، احتمال شکستن آن بیشتر است.

ترک خوردگی طلق رویی چراغ معمولاً دلیل نشت آب به داخل محفظه است. اگر وجود بخار به طور مکرر رخ دهد، بررسی این موضوع برای جلوگیری از آسیب بیشتر و حفظ عملکرد بهینه چراغ جلو ضروری است.

علاوه بر این، یک کاسه چراغ بی کیفیت ارزان بیشتر در معرض ترک و آسیب است، بنابراین مطمئن شوید که از یک برند با کیفیت بالا استفاده می کنید.

5. روشن کردن پیش از موعد چراغ‌های جلو

یکی دیگر از دلایل سوختن مکرر چراغ های جلویی خودروی شما این است که قبل از روشن کردن موتور خودرو، آنها را روشن کنید. وقتی موتور خود را روشن می کنید، استارت ماشین و راه اندازی انجین، توان الکتریکی زیادی را متحمل می‌شود که همین سبب افت ولتاژ ناگهانی در تمامی لوازم جانبی خودرو مانند چراغ ها می‌شود. این افت ولتاژ لحظه ای در زمان استارت، سبب کم شدن عمر چراغ و حتی سوختن آن خواهد شد.

برای جلوگیری از این مشکل، قبل از روشن کردن خودرو، از خاموش بودن چراغ‌های جلو مطمئن شوید.

نتیجه

چراغ های جلو نه تنها برای ایمنی شما بلکه برای سایر افراد در جاده نیز ضروری هستند. اگر چراغ های جلوی خودروی شما به طور مکرر می سوزند، ممکن است به این دلیل باشد که آنها را ایمن نصب نکرده اید. لرزش های ناشی از جاده ناهموار و لاستیک های فرسوده نیز به این مشکل کمک می کند، بنابراین مطمئن شوید که لاستیک های خود را بچرخانید و در جاده های صاف رانندگی کنید.

نورگستر بسحق برترین تولید کننده چراغ های خودرویی در ایران است. برای بازدید از محصولات ما میتوانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *