مقالات خودرو

روش تنظیم کردن نور چراغ جلو خودرو

روش تنظیم کردن نور چراغ خودرو

چه نور بالا، چه نور پایین! مهم است که چراغ خودرو شما تنظیم باشد تا هم نور برای شما به شکلی مناسب دید شب را تامین کند، هم نور به چشم راننده روبرو نیوفتد تا سبب تصادف و اتفاقات ناگوار شود. روش تنظیم نور چراغ خودرو بسیار ساده است و شما میتوانید با این راهنما نسبت به تنطیم تراز بودن نور چراغ اتومبیل شخصی خود اقدام نمایید.

ابتدا باید از سلامت خود چراغ و همچنین تراز بودن نور آگاه باشیم! قبل از شروع به اصلاح نور چراغ خودرو، از سالم بودن آن مطمئن شوید. می‌توانید با روشن کردن نور خودرو و بررسی بصری آن متوجه سلامت ظاهری لامپ ها بشوید. دقت کنید لامپ ها سر جای خودش باشد!

روش بررسی تراز بودن چراغ جلو خودرو

همه ما می‌دانیم که اگر چراغ خودرو ما تنظیم نباشد، چقدر می‌تواند برای راننده روبرو خطرناک باشد و حتی سبب بروز اتفاقات ناگوار بشود. اما چگونه می‌توانیم به بررسی تنطیم بودن چراغ بپردازیم و از کجا بدانیم که در چه زاویه ای باید نور بتابد!؟

تراز کردن و در واقع تنظیم چراغ جلو کار پیچیده و سختی نخواهد بود، کافیست ابزار های لیست زیر را در دست داشته باشید:

  • پیچ گوشتی چهار سو
  • نوار چسب کاغذی
  • متر
  • زمین صاف
  • دیوار تیره با درب گاراژ
  • 10 متر فضا

نکته: برخی از تولید کنندگان چراغ یا سازندگان خودرو، برای بررسی تنظیم بودن چراغ، در دفترچه راهنما اتومبیل، موارد مورد نیاز را شرح داده اند و ممکن است هر کدام از آنان، نظریات مختلفی برای روش تنظیم کردن نور چراغ جلو ارائه کنند.

روش تنظیم کردن چراغ خودرو

به طور کلی: اگر فاصله خودرو شما با دیوار روبرو 10 متر باشد، همچنین لامپ چراغ خودرو، در فاصله 40 سانتی متری از سطح زمین قرار گرفته باشد، به ازای هر یک متر، یک سانتی متر باید نور شما رو به پایین باشد. یعنی در فاصله 10 متری، نقطه بالایی نور، از سظح زمین 30 سانت فاصله داشته باشد. اگر در فاصله 5 متری با دیوار قرار دارید، نقطه تنظیم بالایی نور، باید 35 سانتی متری از سطح زمین باشد. در غیر این صورت یا نور چراغ شما رو به بالاست که سبب آزار چشم راننده روبرو خواهد شد، یا پایین تر است که میدان دید شما را کم خواهد کرد.

روش تنظیم کردن نور چراغ جلو خودرو

قبل از شروع به اندازه گیری نقطه مرکزی؛ مهم است که مطمئن شوید که ماشین شما در زمینی کاملا تراز قرار گرفته است. اگر با شیب ملایمی مواجه هستید، با اضافه کردن و یا کم کردن بار در درون صندوق عقب خودرو، سعی کنید خودرو را در شرایط تراز قرار دهید. همچنین به فشار باد تایر ها نیز دقت کنید تا هر چهار چرخ، کاملا طبق استاندارد خودرو، فشار باد مساوی داشته باشند.

اگر چراغ جلو برقی است و موتوری برای بالا و پایین بردن آن تعبیه شده است، توسط کلید (یا ولوم) آن را در موقعیت صفر (0) قرار دهید. نکته مهم دیگر بررسی سیستم تعلیق خودرو است که درست باشد، در این خصوص میتوانید با متر فاصله هر دو چراغ جلو را از سطح زمین اندازه گیری نمایید.

مقدار شیب چراغ جلو خودرو، معادل 1% است. یعنی به ازای هر 1 متر، نور ماشین باید 1 سانتی متر به پایین بتابد. در قسمت بالا هم اشاره شد: اگر خودرو در فاصله 10 متری از مانع قرار دارد، نور چراغ باید 10 سانتی متر نسبت به مرکزیت چراغ پایین تر باشد.

نور خودرو باید با شیب 1% باشد

1- ماشین خود را در فاصله 50 سانتی متری از دیوار تاریک یا درب پارکینگ قرار دهید، سپس چراغ های اصلی خود را روشن کنید.

2- قسمت افقی خط برش نور را علامت بزنید (خط قرمز در تصویر زیر).

خط قرمز برای تنظیم کردن نور دقیق چراغ خودرو

3- یک خط افقی 10 سانتی متری زیر خط برش نور (یا 12 سانتی متر اگر مقدار شیب شما 1.2 درصد است) علامت بزنید.

4- ماشین خود را دقیقا 10 متر به عقب ببرید و دوباره چراغ های جلو را روشن کنید. آیا نور چراغ های جلوی شما تا خط مشخص شده افقی پایین همخوانی دارد؟ در غیر این صورت، چراغ های جلوی شما باید با استفاده از دو پیچ تراز روی آن تنظیم شوند تا زمانی که به درستی در یک راستا قرار گیرند.
لطفاً توجه داشته باشید: پیچ های تراز روی هر بازتابنده می توانند هم تراز افقی و هم تراز عمودی چراغ های جلوی شما را تغییر دهند. اگر مطمئن نیستید که تراز خود را به درستی تنظیم کرده اید، با یک تکنسین فنی مشورت کنید.

5- وقتی از همسویی چراغ های جلو خود راضی هستید، وقت آن است که آن را آزمایش کنید. ماشین خود را برای تست درایو، ترجیحاً در امتداد برخی از جاده‌های تاریک‌تر، بیرون ببرید تا بررسی کنید که چراغ‌های جلوی شما به درستی تراز شده باشند.

 

چگونه چراغ جلو ماشین را تنظیم کنیم

محتوای مندرج شده صرفا جهت کسب اطلاعات شخصی شما است، حتما برای اقدامات اینچنین، به مکانیک خودرو (یا متخصص چراغ خودرو) مراجعه کنید.

نورگستر بسحق برترین تولید کننده چراغ فابریک خودرو و چراغ اسپرت خودرو های ایرانی می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به بخش فروشگاه ما با انواع چراغ های خودرو با برند تولیدی NGCO آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *