مقالات خودرو

سیستم ایموبلایزر چیست و چه عملکردی دارد؟

سیستم ضد سرقت ایموبلایزر خودرو

پیشرفت در تکنولوژی طراحی و ساخت خودرو  باعث شده تا سیستم امنیتی اتومبیل‌ها نیز تغییرات چشمگیری داشته باشند. سیستم ایموبلایزر پیشرفته‌ترین سیستم امنیتی در خودروهای مدرن است که سرقت آن‌ها را غیرممکن می‌کنند. این سیستم در واقع کد مخصوصی را برای سوئیچ و جای قرار گرفتن آن تعریف می‌کند. در نتیجه با کلیدهای به ظاهر مشابه نیز نمی‌توان خودرو را روشن کرد. سیستم ایموبلایزر اجزای مختلفی دارد که هر کدام عملکرد خاص خودشان را دارند. در ادامه بیشتر در مورد این تکنولوژی، اجزای تشکیل دهنده آن و نقش هر یک از آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

ايموبلايزر چیست؟

خودروهای مدرن اغلب مجهز به سیستم امنیتی ایموبلایزر هستند. این سیستم نوعی قفل نرم افزاری است که بر روی کامپیوتر اتومبیل نصب می‌شود. از طرف دیگر کد مطابقت این قفل بر روی سوئیچ خودرو نیز حک شده است. بنابراین در صورت همخوانی کد سوئیچ و رقم قرار گرفته در ECU امکان فعال شدن استارت خودرو فراهم می‌شود. در واقع تا زمانی که سیستم امنیتی ایموبلایزر با سوئیچ مطابقت نداشته باشد، روشن شدن خودرو امکان پذیر نخواهد شد. در ادامه اجزای مختلف این بخش از خودرو را به همراه نحوه عملکرد آن‌ها بیان خواهیم کرد.

ایموبلایزر چیست و چه عملکردی برای جلوگیری از سرقت خودرو دارد

ایموبلایزر چگونه کار می‌کند؟

حال که دانستیم ایموبلایزر چیست و چه کاربردی در خودرو دارد، حالا بهتر است در رابطه با طرز کار این قطعه الکترونیکی نیز بیشتر آشنا شویم. ایموبلایزر دارای چند قسمت مهم است که عبارتند از: بورد الکترونیکی بکار رفته در سوئیچ خودرو، حافظه موجود در سوئیچ، بورد الکترونیکی ایموبلایزر در خودرو که معمولا در زیر فرمان نصب می شود و قفل نرم افزاری موجود در ECU یا همان کامپیوتر خودرو.

طرز عملکرد ایموبلایزر در خودرو

در زمان طراحی و تولید خودروهای مدرن، سوئیچ آن‌ها کدگذاری می‌شود که این کد در حافظه سوئیچ خودرو ذخیره می‌شود. سپس کد مربوطه به سیستم ایموبلایزر از طریق آنتن ترانسپوندر دریافت شده و در ECU خودرو تعریف می‌گردد.

در زمان راه اندازی خودرو، هنگامی که سوئیچ را در محل استارت قرار می‌دهید آنتن ترانسپوندر اطلاعات کلید خودرو را می‌خواند. در صورتی که اطلاعات دریافتی حاویAccess Code  یا کد دسترسی درست باشد، خودرو روشن خواهد شد. در غیر این صورت خودرو با سوئیچ روشن نخواهد شد و فقط خودرو استارت می‌خورد. در گذشته کد مربوط به سوئیچ خودرو در زمان تحویل خودرو به مالک آن تحویل داده می‌شد. اما امروزه برای دریافت این کد اختصاصی، باید ابتدا به عنوان مالک خودرو احراز هویت شده باشید.

اجزای سیستم ایموبلایزر چیست؟

همکاری اجزای مختلف این سیستم ضدسرقت با هم، امنیت خودروها را تا حد زیادی تامین می‌کنند. تکنولوژی ایموبلایزر از سه بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه هر یک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

  • برد الکترونیک

برد الکترونیک یا (UCH) وظیفه کنترل تجهیزات این سیستم امنیتی را بر عهده دارد. کار این قطعه مربوط به کنترل یا ریموت قفل‌های خودرو می‌باشد و دارای یک چیپ حافظه است که باعث باز و بسته شدن درها می‌شود.

  • کامپیوتر خودرو

این بخش از خودرو کد مطابق با سوئیچ را در حافظه خود نگهداری می‌کند و برای بررسی آن را در اختیار برد الکترونیک قرار می‌دهد.

  • آنتن ترانسپوندر

یکی از قطعات مهم در سیستم ایموبلایزر است که کار آن ایجاد میدان مغناطیسی برای کنترل باز شدن کلیدها و روشن شدن چراغ‌های داخلی می‌باشد. نکته مهم در مورد آنتن ترانسپوندر، کد دار بودن آن تا زمانی است که این قطعه کار می‌کند. عملکرد این قطعه به این صورت می‌باشد که کد ثبت شده بر روی سوئیچ خودرو را دریافت می‌کند. این قطعه پس از چرخاندن سوئیچ برای استارت زدن، چیپ حافظه آن را تحت میدان مغناطیسی خود قرار می‌دهد. در این حالت اگر اطلاعات انتقالی از سوئیچ به میدان مغناطیسی درست باشد، قفل باز شده و خودرو استارت می‌خورد. البته همه این فرآیند آنقدر سریع انجام می‌شود که شما متوجه کوچک‌ترین وقفه یا مکثی نخواهید شد.

 

در صورت گم شدن سوئیچ اورجینال خودرو چه باید کرد؟

احتمالا این سوال برای شما مطرح شده است که اگر سوئیچ خودرو به هر دلیلی در دسترس نباشد، باید چه کار کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر خودروی شما داخلی است، نگران نباشید! شما به راحتی می‌توانید با مراجعه به کلیدساز خودرو سوئیچ دیگری را با کد جدید بسازید. این در حالی است که باز کردن سیستم ایموبلایزر خودروهای مدرن خارجی کمی دشوارتر می‌باشد. در این مورد تنها راه حل پیدا کردن کد سوئیچ قبلی یا ساختن سوئیچ جدید با استفاده از اطلاعات کامپیوتر خودرو است.

 

جمع‌بندی

سیستم ایموبلایزر تکنولوژی جدیدی است که باعث افزایش امنیت خودروهای مدرن شده است. این تکنولوژی اجزای مختلفی دارد که در این مقاله با هر یک از آن‌ها و عملکردهای‌شان آشنا شدیم. مهم‌ترین دغدغه صاحبان خودروهای دارای این تکنولوژی، گم شدن یا به سرقت رفتن سوئیچ اصلی آن است. راه حل رفع این مشکل استفاده از سوئیچ یدکی یا ساخت کلید جدید با استفاده از اطلاعات کامپیوتر خودرو می‌باشد. نکته مهمی که باید بدانید این است که این سیستم امنیت صد در صدی خودروی شما را تضمین نمی‌کند، چرا که با دستکاری سیستم برق خودرو می‌توان سامانه امنیتی ایموبلایزر را از کار انداخت. اگر برای حذف کد امنیتی از روی برد الکترونیکی سیستم برق خودرو را چند بار دستکاری کنید، خودرو از کار می‌افتد. در این شرایط نیز برای راه اندازی مجدد خودروی‌تان می‌بایست به نمایندگی مربوطه مراجعه کنید. اگر در مورد تکنولوژی ایموبلایزر، نحوه عملکرد، فعال‌سازی یا غیرفعال کردن آن سوالی دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید. همچنین شما می‌توانید سوالات خود را به صورت کامنت در بخش نظرات همین صفحه با ما در میان بگذارید و منتظر پاسخگویی کارشناسان ما بمانید.

همچنین بخوانید:

برق خودرو: معرفی کامل سیستم برق ماشین

کامپیوتر خودرو یا ECU چیست و چه عملکردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *