مقالات خودرو

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

انجیکو

10 نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها 

 

                       امروزه انواع مختلفی از چراغ ها یا چراغ های جلو در بازار امارات موجود است که هر کدام هدف و سبک خاص خود را دارند.

رانندگان به طور معمول می توانند چراغ های خودرو را انتخاب کنند که با سبک وسیله نقلیه آنها مطابقت دارد. می‌توانیم چراغ جلو را روی حالت‌های مختلف تنظیم کنیم، از نشانگرها برای تغییر جهت استفاده کنیم، یا چراغ‌های عقب را در کنار چراغ‌های ترمز روشن کنیم تا منطقه را روشن کنیم.

با این حال، به همان اندازه ضروری است که از عملکرد همه این چراغ های موجود در ماشین خود آگاه باشید و در مورد آنها اطلاعات کسب کنید تا بتوانید در صورت نیاز آماده استفاده از آنها باشید.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع مختلف نور و چراغ جلو و اهداف آنها به خواندن ادامه دهید.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

1.چراغ های جلو 

چراغ‌های جلو جاده را روشن می‌کنند و رانندگان را قادر می‌سازند تا در مواقعی که نور محیط برای رانندگی ایمن کافی نیست، بزرگراه‌ها را به‌خوبی ببینند. این چراغ ها نزدیک به سپر جلوی خودرو نصب می شوند و دارای تنظیمات نور پایین و بالا هستند که تمرکز نور را کنترل می کنند. در زیر انواع مختلفی از چراغ های جلو آورده شده است.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

لامپ های ال ای دی :

این چراغ ها نسبت به هالوژن انرژی کارآمدتری دارند و از طریق الکترولومینسانس نور تولید می کنند. اگرچه گران تر هستند، اما عمر طولانی تری نسبت به همتایان خود دارند.

چراغ های اچ آی دی:

چراغ های زنون یا اچ آی دی قدیمی ترین انواع چراغ های الکتریکی هستند که به عنوان چراغ های جلو با تراکم بالا نیز محبوب هستند. آنها از رشته فلزی برای ایجاد نور استفاده نمی کنند. در عوض، این چراغ‌ها با گاز زنون پر شده‌اند که نور سفید روشنی تولید می‌کند.

هالوژن:

چراغ های جلو هالوژن چراغ های رشته ای هستند که با رشته تنگستن در داخل یک لامپ عرضه می شوند. هنگامی که جریان الکتریکی از فیلامنت عبور می کند گرم می شوند و نور تولید می کنند. آنها با لامپ های رشته ای معمولی متفاوت هستند و به جای گاز آرگون از گاز هالوژن استفاده می کنند.

2.چراغ های رانندگی 

چراغ‌های رانندگی در داخل خودرو نصب می‌شوند که فضای داخلی خودرو را روشن می‌کنند و به رانندگان این امکان را می‌دهند تا نقشه‌ها را ببینند یا اشیا را در هنگام تاریکی پیدا کنند. این لامپ ها سازگار با محیط زیست هستند و گرمای کمتری تولید می کنند.

همچنین، آنها می توانند بازیافت شوند و زباله خطرناکی تولید نمی کنند. در خودروهای مدرن می توان چراغ های رانندگی را در درها و سایر مکان ها مشاهده کرد که ورود و خروج را آسان می کند.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

3.چراغ پارکینگ 

چراغ های پارکینگ پایین تر یا چراغ های جانبی معمولاً در گوشه های جلویی وسیله نقلیه شما ارائه می شود. این چراغ ها به عنوان واحدهای مستقل یا به عنوان بخشی از چراغ های جلو در هنگام پارک خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

این چراغ‌ها به روشنایی چراغ‌های جلو نیستند، اما زمانی که هوا به اندازه کافی برای چراغ‌های اصلی تاریک نیست، ترافیک را نشان می‌دهد.

4.چراغ های جهت-سیگنال

چراغ های سیگنال یا چشمک زن در جلو و عقب خودرو قرار دارند. عملکرد اصلی این چراغ ها این است که به سایر وسایل نقلیه نشان می دهد که سرعت خودرو را کاهش می دهید و ماشین را می چرخانید یا لاین را تغییر می دهید.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

براي خريد انواع چراغ هاي خودرو از وبسايت
نورگستر بسحق کليک کنيد

هنگامی که چراغ راهنما را روشن می کنید، الکتریسیته از سیمی می گذرد که دور یک تکه فولاد کوچک پیچیده شده است. این فلز را گرم می کند که خم می شود و منبسط می شود و اتصال الکتریکی برقرار می شود و لامپ چرخشی را روشن می کند.

از آنجایی که برق از طریق اتصال عبور می کند و نه سیم پیچیده، فلز فوراً خنک می شود و به عقب خم می شود، برق را قطع می کند و لامپ چراغ راهنما را خاموش می کند.

5.چراغ های توقف 

چراغ های ترمز یا چراغ های توقف در پشت خودرو قرار می گیرند و زمانی که ترمز می کنید روشن می شوند. هنگامی که خودرو را متوقف می کنید، این چراغ ها چشمک می زند. استفاده مناسب و همراهی با آنها ضروری است. هدف اصلی این چراغ ها هشدار دادن به سایر رانندگان است که ترمز می کنند یا سرعت را کم می کنند.

 

6.چراغ های پشتیبان 

هنگامی که راننده خودرو را به عقب می برد، چراغ های پشتیبان چشمک می زند. سوئیچ متصل به اهرم انتخاب را می بندد که چراغ های پشتیبان را به باتری متصل می کند. این چراغ ها نیازهای ضروری رانندگان را برآورده می کنند، به ویژه در مناطقی که قبلاً تاریک هستند. چراغ های معکوس نور کافی برای درک میزان و مکان معکوس ارائه می دهند.

 

7.چراغ عقب 

چراغ های عقب در پشت ماشین شما نصب می شوند و در شب قسمت پشت را روشن می کنند تا وسایل نقلیه پشت سر شما بتوانند ماشین را ببینند. این چراغ ها همزمان با چراغ های جلو شما روشن/خاموش می شوند. بنابراین، چه چراغ‌های جلو را به صورت دستی روشن کنید یا به طور خودکار کار کنید، آن‌ها منطقه را به هر صورت روشن می‌کنند.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

براي خريد انواع چراغ هاي خودرو از وبسايت
نورگستر بسحق کليک کنيد

8.چراغ های مه شکن 

چراغ های مه شکن یک ابزار اضافی مهم برای دید ضعیف به خصوص در شرایط آب و هوایی مه آلود امارات است. اغلب اتومبیل ها دارای چراغ های مه شکن گرد هستند که در زیر مجموعه چراغ های جلو قرار می گیرند. همچنین می‌توانید این چراغ‌ها را بعداً به‌عنوان لوازم جانبی نصب کنید، اگر خودروی شما این چراغ‌ها را ندارد. در حالی که اکثر چراغ های مه شکن دارای لامپ های هالوژن هستند، برخی از خودروهای امروزی دارای مجموعه چراغ های مه شکن ال ای دی هستند.

10نوع چراغ اتومبیل و اهداف آنها

براي خريد انواع چراغ هاي خودرو از وبسايت
نورگستر بسحق کليک کنيد

9.چراغ های رانندگی در روز 

اکثر خودروهای مدرن دارای چراغ‌های رانندگی در روز هستند که هنگام روشن کردن خودرو به طور خودکار روشن می‌شوند تا دید بیشتری را برای سایر وسایل نقلیه فراهم کنند. اگر نمی‌خواهید روشن شوند، می‌توانید آن‌ها را خاموش کنید.

در صورت وجود، روشن کردن خودکار چراغ‌ها مفید است تا خودروی شما بتواند میزان نور قابل تشخیص را تنظیم کند. این کمک می کند تا از مقدار مناسب نور بدون نیاز به نظارت مداوم بر آن اطمینان حاصل کنید. این چراغ‌ها جایگزین چراغ‌های پرتو اصلی نیستند،

زیرا نور کافی برای روشن کردن خیابان ایجاد نمی‌کنند. صرف نظر از اینکه چراغ‌های روشنایی در روز دارید، باید همیشه چراغ‌های جلو را در هنگام تاریکی هوا روشن کنید.

10.چراغ های خطر یا هشدار

هر زمان که در کنار جاده در مواقع اضطراری توقف می کنید، چراغ خطر را روشن می کنید تا به وسایل نقلیه دیگر هشدار دهید. چراغ های خطر بخشی از مدار چراغ راهنما هستند و از همان لامپ هایی استفاده می کنند که چراغ های راهنما هستند اما دارای یک کلید مجزا هستند. وقتی کلید هشدار خطر را فعال می کنید، هر چهار چراغ راهنما چشمک می زنند.

از کدام چراغ خودرو و در چه ساعتی از روز استفاده کنیم؟

 • در طول روز 

ممکن است نیازی به استفاده از چراغ در طول روز نباشد زیرا دید در شرایط آب و هوایی آفتابی طبیعی است. با این حال، ممکن است هنگام عبور از یک تونل یا هر منطقه تاریک دیگری چراغ های جلو را روشن کنید. همچنین، وسایل نقلیه مدرن مجهز به دی آر ال هستند که همیشه هنگام رانندگی روشن می مانند تا به سایر رانندگان در مورد حضور شما در جاده هشدار دهند.

 • در هنگام غروب 

به محض اینکه خورشید شروع به غروب کرد، باید چراغ های جلو را روشن کنید. می تواند به شما کمک کند دید بهتری از بزرگراه داشته باشید.

 • در طول شب 

رانندگی در شب می تواند مشکل باشد و ممکن است به تمرکز بیشتری نسبت به رانندگی در روز نیاز داشته باشد. بسته به جایی که در حال رانندگی هستید، ممکن است بین نور بالا و پایین سوئیچ کنید. این می تواند به شما کمک کند نیاز خود به نور را برای بهبود دید خود با نیازهای سایر کاربران جاده متعادل کنید.

در کدام آب و هوا از کدام چراغ خودرو استفاده کنیم؟

 • از کدام چراغ ها در مه استفاده کنید؟ 

رانندگی در شرایط آب و هوایی مه آلود می تواند چالش برانگیز باشد زیرا دید را کاهش می دهد و دیدن جاده را دشوار می کند. با این حال، می توانید از چراغ های مه شکن خود در چنین آب و هوایی برای افزایش شفافیت و افزایش ایمنی برای خود و مسافران خود استفاده کنید.

همچنین فاصله ایمن بین خود و سایر وسایل نقلیه را رعایت کنید و از لبه سمت راست جاده برای جلوگیری از تصادفات جاده ای استفاده کنید.

در باران از کدام چراغ ها استفاده کنیم؟ .

بستگی به این دارد که چقدر می توانید جاده را واضح ببینید. اگر در باران بیش از 100 متر جلوتر از خود می بینید، بهتر است چراغ های جلوی خود را روشن کنید.

در موارد دیگر، باید از چراغ های جلوی خود استفاده کنید تا سایر وسایل نقلیه بتوانند به راحتی شما را ردیابی کنند. اگر باران گربه‌ها و سگ‌ها می‌بارد و دید خیلی ضعیف است، می‌توانید از چراغ‌های مه شکن خود استفاده کنید. مطمئن شوید که به خاطر داشته باشید که با بهبود دید، آنها را خاموش کنید.

رعایت قوانین جاده ای

شما به عنوان یک راننده مسئول یادگیری نحوه استفاده صحیح از چراغ های خودرو و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی هستید.

استفاده نادرست از چراغ های اتومبیل می تواند منجر به رانندگی خطرناک شود و می توانید خود را در معرض خطر قرار دهید. همچنین در صورت زیر پا گذاشتن قوانین و استفاده نادرست از چراغ های خودرو، ممکن است با جریمه ها و جریمه های سنگینی روبرو شوید

 • استفاده از چراغ خودرو برای بارهای سنگین 

اکثر وسایل نقلیه دارای یک صفحه کوچک در سمت راست پایین فرمان هستند که به شما امکان می دهد در هنگام یدک کشی یا بارگذاری زیاد، زاویه چراغ های جلو را تغییر دهید. هنگامی که وسیله نقلیه شما به وزن متوسط برمی گردد یا دیگر بکسل نمی شود، می توانید تنظیم کننده زاویه چراغ جلو را تغییر دهید.

 • استفاده از چراغ های اتوماتیک

تقریباً تمام خودروهای مدرن دارای چراغ‌های جلوی خودکار هستند که از یک سنسور برای روشن کردن خودکار چراغ‌ها در هنگام تاریک شدن هوا استفاده می‌کنند. همچنین می توانید چراغ ها را نادیده بگیرید و چراغ های خود را به صورت دستی روشن کنید.

 • نور بالا اتوماتیک 

سیستم نوربالای خودکار در خودرو می‌تواند به‌طور خودکار چراغ‌ها را هنگامی که دوربین نصب‌شده روی شیشه جلوی آن هیچ خودروی جلویی را تشخیص می‌دهد

روشن کند و با دیدن خودروهای جلویی به نور پایین بازگردد. به طور سنتی، رانندگان مجبورند چراغ‌های جلو را به صورت دستی از نور بالا به نور پایین به عنوان نشانه‌ای از یک وسیله نقلیه روبه‌رو برگردانند تا دیگر رانندگان را خیره نکند.

 • هنگام رفتن به خارج از کشور از چراغ های خود استفاده کنید .

قانون امارات استفاده صحیح از چراغ خودرو را الزامی می کند و افرادی که این کار را انجام ندهند ممکن است با جریمه و نقاط سیاه مواجه شوند. به عنوان مثال، هنگام سبقت گرفتن، تغییر مسیر، پارک کردن، گردش و دور زدن باید نشانگرها را فعال کنید. همچنین اگر چراغ‌های دنده عقب خودرو کار نمی‌کنند،

باید فوراً آن‌ها را تعویض کنید یا به دلیل عقب‌نشینی بی‌احتیاطی 400 درهم جریمه شوید. اگر قصد اقامت در این کشور را دارید، می توانید تمام قوانین ایمنی جاده را در وب سایت رسمی دولتی امارات بررسی کنید.

 • چشمک زدن چراغ های جلو 

هدف از چشمک زدن چراغ های جلو هشدار حضور شما به سایر کاربران جاده است. اما، معمول است که رانندگان برای انتقال هر پیام دیگری یا ترساندن سایر کاربران جاده، چراغ‌های جلوی خود را چشمک بزنند. با این حال، توصیه می‌شود .

که چراغ‌های جلو را به سمت افرادی که آهسته رانندگی می‌کنند نبندید، زیرا می‌تواند راننده را گیج کند و منجر به تصادفات جاده‌ای جدی شود.

 • انواع دیگر چراغ خودرو

به غیر از چراغ های خودرو که در بالا ذکر شد، انواع دیگری از چراغ های خودرو نیز وجود دارد که برای عملکرد بهتر در جاده باید با آنها آشنا شوید. به شرح زیر می باشند.

 • چراغ های ترمز اضطراری 

این چراغ ها به طور خودکار فعال می شوند تا در هنگام ترمز ناگهانی به رانندگان پشت سر شما هشدار دهند. در ترمز معمولی، چراغ های ترمز با یک درخشش ثابت می درخشند. هنگامی که ناگهان خودرو را متوقف می کنید، چراغ های ترمز اضطراری چشمک می زنند

 • چراغ پلاک شماره

پلاک عقب شما دارای یک چراغ کوچک است که به عنوان چراغ پلاک یا پلاک نیز شناخته می شود، که شماره پلاک را روشن می کند و آن را برای پلیس راهنمایی و رانندگی یا سایر وسایل نقلیه قابل مشاهده می کند

تمام اطلاعات فوق می تواند به رانندگان مبتدی یا با تجربه کمک کند تا از تمام چراغ های خودرو به درستی استفاده کنند.

ترجمه مقاله :محمد نادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *